Get Adobe Flash player

HTML چیست ؟

امروز قصد دارم  شما را با زبان HTML آشنا  کنم  ، HTML مخفف کلمات Hyper Text Markup Language می باشد و معنای آن « زبان نشانه گذاری ابر متن » است ، که البته برخی آن را « زبان علامت‌گذاری فرامتن یا فوق متن » ترجمه کرده‌اند .

Hyper Text Markup Language

HTML یک زبان رایانه‌ای است که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می‌شود . دستورالعملهای این زبان ، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحه ی وب، به وسیله ی آنها نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب ، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وِب، توصیف می‌شود. هر یک از Tag های HTML ، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند ؛ مثلاً Tag هائی برای تغییر شکل ظاهری متن ، نظیر درشت‌ و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند (Link) به صفحات دیگر در HTML تعریف شده‌اند . یک سند HTML ، یک پرونده مبتنی بر متن (Text–Based) است که معمولاً با پسوند htm. یا html. نامگذاری شده و محتویات آن از برچسبهای HTML تشکیل می‌شود ، جدیدترین نگارش HTML شماره 5 آن می باشد که از برچسب های جدید و جالبی پشتیبانی می کند .

HTML Tags

مرورگرهای وب ، که قادر به درک و تفسیر Tag های HTML هستند، تک‌تک آنها را از داخل سند HTML خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند. HTML یک زبان برنامه‌نویسی نیست ، بلکه زبانی برای نشانه‌ گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمندکردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک نوشتار – نظیر عناوین ، تصاویر ، فهرستها ، بندها و جداول به کار می‌رود. از سوی دیگر ، HTML را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار برد ؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوریهای دیگری چون شیوه‌نامه‌های آبشاری است. گفتنی است HTML شکلی از زبان دیگری بنام SGML است و « کنسرسیوم وب جهان گستر » آنرا به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده است .

HTML Element

یک فایل HTML را می توان به راحتی توسط یک ویرایشگر ساده ایجاد کرد . اولین Tag در فایل HTML شما ، <html> است .این Tag به مرورگر شما می فهماند که این آغاز یک فایل HTML است ، آخرین Tag در فایل شما <html/> است ، این Tag به مرورگر شما می فهماند که این انتهای یک فایل HTML است .
Tag های HTML را می توانید بوسیله حروف لاتین کوچک (Lower Case) و یا بزرگ (Upper Case) بنویسید و Case Sensitive نیستند . برای مثال دو تگ<b> و <B> معادل هم هستند ولی توصیه میشود که به خاطر سازگاری با XHTML از حروف لاتین کوچک (Lower Case) استفاده شود.
در آینده ای نزدیک شما را بیشتر با Tag های HTML آشنا می کنم .

کپی برداری فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد .
منبع : e3tar.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
LiveZilla Live Help
نظرسنجی

دوست دارید مطالب بیشتر شامل چه مباحثی باشد؟

مشاهده نتایج

بارگذاری ... بارگذاری ...
نرم افزار های کاربردی