Get Adobe Flash player

آشنائی مقدماتی با اصطلاحات وب

خوب امروز قصد دارم تا با اصطلاحات عامیانه وب بیشتر آشنا تون کنم ، لازم هست که این اصطلاحات را یاد بگیرید تا بتونید مطالب تخصصی را درک کنید . در ضمن در مطلب زیر تمامی اصطلاحات موجود نمی باشد و اصطلاحات به ترتیب حروف الفبای انگلیسی تعریف شده اند ، لیست ذیل به روز می شود .

ADO.NET

در NET Framework . دستیابی داده با استفاده از ADO.NET انجام می شود . ADO.NET در حقیقت یک رابط برنامه نویسی است که مجموعه امکانات لازم به منظور برقراری اتصال با بانک های اطلاعاتی را در اختیار پیاده کنندگان برنامه های وب قرار می دهد .

ADO.NET

رابط فوق با ایجاد یک لایه اضافه ، جزئیات و پیچیدگی های موجود به منظور دستیابی به داده را از دید پیاده کنندگان مخفی نگه می دارد . برنامه های وب نوشته شده با استفاده از ASP.NET 2.0 از امکانات ارائه شده توسط ADO.NET نظیر : ارتباط اتوماتیک با انواع متفاوتی از منابع داده ، ایجاد کنترل های کاربر در ارتباط با داده و سایر موارد دیگر استفاده می نمایند . بدین ترتیب حجم کد مورد نیاز برای نوشتن برنامه های وب مبتنی بر داده کاهش یافته و نگهداری و پشتیبانی از این نوع برنامه ها شرایط مطلوب تری را فراهم خواهد نمود.Anonymous FTP

Annonymouse به معنای بی نام است، با استفاده از کلمه عبور و پسورد مختص کاربرکه قادر به کنترل دسترسی ها خواهد بود، این عمل با تنظیم ACL (Access Control List) روی FTP Directory که در کنترل پنل وجود دارد قابل انجام است. برای محدود کردن دسترسی های ناشناس به FTP میتوان ‌گزینه مربوط به Allow Annonymouse را در پنجره Permission واقع در FTP Property برداشت .

Anonymous FTP


Application Pool

با ایجاد Apllication Pool در IIS یا Internet Information Services این امکان به کاربر داده می شود تا از CPU سرور استفاده بهینه ای داشته باشد و به اجرای برنامه های وب به سایت سرعت بیشتری اختصاص دهد . استفاده از Application Pool بسیار در کاهش Performance یک سرویس دهنده موثر است.


Auto Response

با استفاده از Auto Response پیغام ذخیره شده در Email Auto Responding با دریافت هر نامه بصورت خودکار ارسال میشود ضمن اینکه نامه دریافت شده در Inbox می ماند. تفاوت آن با Vacation Message در این است که در Vacation Message فقط یک مرتبه پاسخ به فرستنده ارسال می شود و اگر شخص دوباره Email ارسال نماید مجدداً پیغامی فرستاده نمی شود در حالی که در Auto Response هر چند بار که از یک شخص پیغامی دریافت شود پاسخ ارسال میشود .


CDONTS

از متداول ترین روش ها در ارسال ایمیل است و یکی از کامپوننتهای ویندوز سرور ۲۰۰۰ میباشد. انتخاب روش ارسال بر روی اینترنت بستگی به مشخصات سرور میزبان کاربر دارد. با استفاده از این قابلیت بدون نصب کامپوننت اضافی در سرور میتوان هر اطلاعاتی را به پست الکترونیک ارسال نمود.


CDOSYS

یکی از کامپوننت های ویندوز سرور ۲۰۰۳ می باشد. با استفاده از CDOSYS قابلیت ارسال یک نامه از طریق برنامه را فراهم مینماید و محدودیتهای CDONTS را ندارد.


Custom Error Pages

تعیین و تنظیم پیغام های خطایی که در اثر بوجود آمدن یک خطا در سرور برای بازدید کننده در حال مشاهده یک صفحه از سایت به نمایش در می آید. معمول ترین خطاها Error 404 به معنای پیدا نشدن فایل و Error 403 مجاز نبودن دسترسی ( Access Forbidden ) هستند. پیغام ۴۰۴ زمانی نمایش داده می شود که کاربری قصد استفاده از صفحه ای را دارد که اصلاً در سرور وجود ندارد و پیغام ۴۰۳ زمانی نمایش داده می شود که کاربری قصد ورود به بخشی از سایت را دارد که توسط دارنده سایت اجازه دسترسی عمومی برای آن تعریف نشده است. بعنوان مثال مدیران سایت می توانند در Error404 بوسیله آیتم Custom Error Pages صفحه ای را ایجاد نمایند که بازدید کنندگان بجای Error پیش فرض صفحه تعیین شده را مشاهده نمایند .

Custom Error Pages


Dedicated IP

یک IP اختصاصی است که شما را قادر می سازد تا نام دامنه یا نام سازمان خود را با DNSای به نام خود سایت استفاده نمائید، که در دو حالت می توان در نمایشگر مشاهده نمود:
به صورت IP =
http://91.127.64.11/
و یا نام دامنه =
http://e3tar.ir/


DHTML

زبانی برای ساخت منو های حرفه ای برای وب سایت است و این منو ها با مرورگر های مختلف سازگار می باشند، چون این برنامه Code هایی می سازد که ۱۰۰% سازگاربا مرورگر های ، (Internet Explorer (4), (5), (6), Netscape Navigator 4, Opera (6), Opera (7 و سایر مرورگرها با سیستم عامل های Windows و Mac و Linux است.DHTML عملیات و تکنولوژی وب برای ایجاد صفحات وب می باشد که می توان برنامه های کاربردی کوچکی را ایجاد کرد تا بر روی کامپیوتر کاربر به جای یک صفحه وب استاتیک اجرا شود .


DNS Management

DNS Management این امکان را به کاربر میدهد تا از طریق کنترل پنل نسبت به هر گونه تغییرات در ناحیه DNS خود اقدام نماید .


Flash Media Server

این برنامه برای ساخت و گسترش برنامه هایی بر پایه Chat ، Webcam و برنامه های مولتی مدیا بر پایه وب و پروژ های چند کاره استفاده می شود که در ضمن سادگی و سرعت بالا امکان Log کردن Clipها را به تهیه‌کنندگان و امکان پخش زنده فراهم مینماید .

Flash Media Server


Folder Management

در حقیقت می توان با استفاده از کنترل پنل به جای استفاده از پروتکل FTP فایلها را Upload و حذف یا ویرایش نمود .


FTP

FTP یکی از قدیمی ترین پروتکل های اینترنت می باشد که هنوز هم کاربرد زیادی دارد و در سال ۱۹۷۰ در اینترنت توسعه یافت . FTP مخفف File Transfer Protocol میباشد که یک پروتکل استاندارد در TCP/IP است. مانند HTTP که محتوای وب را منتقل می کند یا SMTP که ایمیل ها را منتقل می کند FTP هم ساده ترین راه برای تبادل فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر می باشد. یکی از کاربرد های FTP ، دانلود موزیک و برنامه های کاربردی از وب سایتها می باشد. به خاطر استفاده این پروتکل از یک پورت مجزا که پورت شماره ۲۱ است عمل دانلود بسیار سریع انجام می شود. مانند آدرسهای وب سایتها، FTP هم آدرس مخصوص خود را دارد چون همانند یک وب سایت، این پروتکل بر روی هارد دیسک کامپیوتر سرور فضای مشخصی را اشغال می کند.

معمولاً اگر آدرس یک وب سایت مانند آدرس زیر باشد:

http://domain.com

آدرس FTP آن سایت به این صورت است:

http://ftp.domain.com


Graphic Statistics Visitors

آمار گرافیکی اطلاعات فراوانی به کاربر می دهد ، که استفاده از این اطلاعات می تواند تاثیر به سزایی در بازده کار داشته باشد.آمار در واقع به تعداد تقاضاهایی گفته می شود که وب سرور (Web Server) دریافت می کند.مزایای دانستن آمار این است که ، بدون دستیابی به این اطلاعات و بدون آگاهی از پیشینه بازدید کنندگان قضاوت اینکه آیا بنای ابتکار تجاری شما در جلب بازدید کننده، بصورت الکترونیکی (Online) یا سنتی (Offline)، موفق بوده است یا خیر مشکل خواهد بود و نیز میتواند برای مشخص کردن اینکه چقدر سایت شما توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند مفید واقع شود. این اطلاعات در مشخص کردن بخش های پربیننده و یا قسمتهایی که در وب سایت شما چندان مورد توجه قرار نگرفته اند کمک موثری می کند .

Graphic Statistics Visitors


IMAP

(IMAP4(Internet Message Access Protocol همانند POP3 یک پروتکل استاندارد برای دریافت ایمیل از سرور است. اما دارای تفاوت نسبت به POP3 است. به طور مثال در POP3 پس از دریافت ایمیل ها، ایمیل ها از روی سرور حذف میشود در صورتی که در IMAP اینگونه نیست و ایمیل ها پس از دریافت از روی سرور حذف نمی شوند. ازطریق IMAP این امکان وجود دارد که کاربر بدون دانلود نمودن پیغام از روی سرور درون پیغامهای خود جستجو انجام دهد، پوشه ایجاد نماید، تغیر نام دهد و Mailbox خود را برای پیغام های جدید کنترل نماید. یکی از پر استفاده ترین موارد استفاده از IMAP حالت اشتراکی آن است بعنوان مثال در شرکتی که باید چند نفر اجازه دسترسی به پست الکترونیک شرکت را داشته باشند IMAP راه حل مناسبی است .


Indexing Service

به وسیله این ابزار توانمند میتوان یک جستجوی بسیار قوی نوشت. عملکرد آن به این صورت است که فایلها را بازنموده و داخل آن با یک الگوریتم جستجو انجام می دهد و سپس لینک صفحاتی را که عبارت جستجو در آن نوشته شده است در یک صفحه لیست می نماید .


LDAP

Lightweight Directory Access Protocol یک پروتکل است که جهت پیدا کردن اطلاعات از یک سروربرای برنامه های ایمیل به کار می رود. سرورهای LDAP اغلب در شرکت‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود تا آدرس‌های زیادی را که در سازمان وجود دارد در دسترس قرار دهد .


Media Streaming Audio/Video

برای پخش فیلم، کلیپ، موسیقی و حتی WebCam در وب سایت استفاده می شود .

Media Streaming Audio/Video


MSWC

یکی از قابلیت های ASP و ایجاد شمارنده برای صفحات است که برای این عمل از شیء Page Counter استفاده می شود. ابتدا باید متغیری را تعریف نمود و آن را به سرور نسبت داد.


Password Protection

می توان برای پوشه های مورد نظر رمز عبور تعریف کرد تا به این وسیله به کاربران تعیین شده اجازه استفاده از آن پوشه داده شود .


Personal Calendar

قابلیت زمان بندی در کارها را داراست. این برنامه در ساعات و روزهای مقرر که قبلاً توسط کاربر تعیین شده بود به کاربر یادآوری میکند .


POP3

( Post Office Protocol ( Version 3 مسولیت پیام های دریافتی ( ورود ) را برعهده دارد. زمانیکه با استفاده از برنامه سرویس گیرنده ، صندوق پستی را به منظور دریافت نامه های الکترونیکی بررسی می نمائید ، برنامه فوق با سرویس دهنده ( POP3 ( POP3 Mail Server از طریق پورت ۱۱۰ ارتباط برقرار می نماید. سرویس دهنده POP3 به یک نام Account و رمز عبور نیاز دارد. پس از تائید اعتبار و مجوز ، سرویس دهنده POP3 فایل های مربوطه را فعال و امکان دستیابی به آنان را فراهم می نماید .

Post Office Protocol


Quota Reporting

برنامه های Quota به منظور تخصیص مقدار مشخصی از منابع سرور به هر کاربر استفاده میشود. برای محدود نمودن استفاده کاربران از منابع سرور از برنامه های quota استفاده می‌شود. Quota Reporting این امکان را به کاربر میدهد تا میزان استفاده وی از منابع تخصیص یافته خود را مشاهده نماید .


Ruby

Ruby یک زبان پردازه نویسی مفسردار برای برنامه سازی شئ گرا که متن آن در اختیار عموم باشد مورد استفاده قرار میگیرد و زبانی است که از کد منبع ساخته می شود تا با حداکثر سرعت بهینه شده تا با سخت ‌افزارارتباط برقرار کند. ساختار گرامری ساده آن تا اندازه ای مبتنی بر ساختارگرامری ایفل و ادا است . این زبان که به زبان پرل شباهت زیادی دارد، ویژگی های زیادی برای پردازش فایل های متنی و انجام کارهای مدیریتی سیستمی دارا میباشد.


Raw Logs Access

Raw logs accesss دسترسی به فایلهای خامی هستند که رویداد های بازدید از سایت را ثبت میکنند و همچنین نشان می دهد چه کسانی بدون اینکه از فایلهای گرافیکی وب سایت استفاده نمودهاند از سایت کاربر بازدید کرده اند یعنی سریعاً بازدید نموده و یا هنگام load شدن تصاویر و نمودارها بارگذاری را نمایش سایت را متوقف نموده اند. کاربرمی تواند Raw Log های سایت خود را بر روی کامپیوتر دانلود نماید. Raw logها همچنین گزارشی از بازدیدهای ناقص از سایت می باشد .


SHTML

صفحات HTML برای اینکه همانند زبان ASP فایلهای خارجی را به روش الحاقی به درون فایلی وارد نمایند ، از سرویس(SSI (Serve Side Includes استفاده می کنند. .برای اینکه صفحات HTML ما توسط این سرویس پردازش شود پسوند صفحات خود را از نوع SHTMl تعریف می کینم .


SMTP

Simple Mail Transfer Protocol مسئولیت پیام های ارسالی ( خروج ) نامه های الکترونیکی، را برعهده دارد. برنامه هایی مانند Outlook Express با سرویس دهنده SMTP موجود در سرور پست الکترونیک (Mail Server) از طریق پورت ۲۵ ، ارتباط برقرار می نماید. برنامه Outlook Express با سرویس دهنده SMTP مکالمه ای را برقرار و به سرویس دهنده SMTP ، آدرس های فرستنده و گیرنده و محتویات پیام را اعلان می نماید .

Simple Mail Transfer Protocol


SOAP Toolkit

SOAP Toolkit پروتکل ارتباطی برای سرویس های وب XML است. SOAP Toolkit فرمت پیامهای XML را مشخص می کند. در صورتیکه دارای بخشی شامل کدهای XML باشیم که بین عناصر SOAP Toolkit قرار گرفته باشند، می توان گفت که دارای یک پیام SOAP هستیم. تقریبا” اغلب سرویس های وب XML از HTTP استفاده می نمایند. یکی از مسائل مهم در رابطه با شروع استفاده از SOAP ، وجود اختلاف بین ویژگی ها و خصایص هر یک از نسخه های پیاده سازی شده SOAP Toolkit است. اغلب افرادیکه از SOAP Toolkit استفاده می نمایند پیام های SOAP را مستقیما” نمی نویسند و از نرم افزارهای مربوط به SOAP Toolkit برای ایجاد و تفسیر پیام های SOAP استفاده می کنند. این نوع نرم افزارها ،عموما” باعث ترجمه توابع صدا زده شده از یک زبان برنامه نویسی به یک پیام SOAP میشوند. بعنوان مثال برنامه Microsoft SOAP Toolkit 2.0 باعث ترجمه توابع فراخوانده شده COM به SOAP شده و یا Apache Toolkit توابع فراخوانده شده و نوشته شده به زبان جاوا را به SOAP ترجمه خواهد کرد. ویژگی های منحصربفرد HTTP و سادگی SOAP باعث گردیده که استفاده از آن برای پیاده سازی سرویس های وب XML ایده آل باشد .


Spell Checking

امکان غلط گیری در املای ایمیل می باشد. این عمل باعث می شود تا وب میل متن را با فرهنگ لغات خود تطبیق دهد و کلیه کلمات نادرست و ناشناخته را برای تصمیم گیری به کاربر نمایش دهد .


SSL

Secure Sockets Layer یک پروتکل امنیتی است، به این صورت که در صورت استفاده از آن مرورگر اینترنت این ارتباط امن را توسط یک قفل کوچک در پایین صفحه نمایش میدهد.گواهینامه های SSL تنها برای اشخاص حقیقی صادر می شوند. به طور مثال یک گواهینامه SSL شامل اطاعاتی در مورد دامنه، شرکت ، آدرس ، شهر ،کشور و تاریخ ابطال گواهینامه می باشد. .زمانیکه یک مرورگر اینترنت به یک سایت از طریق ارتباط امن متصل می شود ، علاوه بر دریافت گواهینامه SSL ، معتبر بودن صادرکننده گواهینامه و مجاز بودن سایت به استفاده از این گواهینامه را نیز بررسی می کند و هر کدام مورد تایید نباشد به صورت یک پیغام خطا به کاربر اعلام می شود .


TCL

(TCL (Tool Command Language زبان دستور ابزاری است معمولاً به جای TCL به صورت TCL نوشته شده و به صورت تیکل تلفظ می شود این زبان در عین اینکه یادگیری آن بسیار ساده می باشد از ویژگی هایی برخوردار است که آن را قدرتمند نموده است. از این زبان معمولاً برای پیش تعریف های سریع کاربردهای اسکریپتی، محیط های با رابط گرافیکی و عملیات تست و اشکال زدایی و یا هر دستوری که بصورت فرمان است استفاده می شود که این موضوع دستورالعمل های زبان را نیز شامل می شود. TCL توسط زبان های C ، PLUS,CPLUSe, JAVA توسعه می یابد .


Vacation Message

به منظور پاسخ دهی اتوماتیک به Mailهای ارسالی است. در این حالت هرمتنی که انتخاب شود، به شخصی که به کاربر Email ارسال نموده فرستاده می شود و در Vacation Recipients فهرست آن ذخیره می شود، به این ترتیب کاربر قادر به پیگیری Email های اتوماتیک ارسال شده میباشد. Vacation Message فقط یک مرتبه به فرستنده Email پاسخ ارسال میکند .


Virtual Directory

دایرکتوری ریشه برنامه کاربردی است و در برگیرنده فایل. Global . asa . صرف نظر از این که کدام فایل درخواست شود، فایل Global . asa همواره اولین فایلی خواهد بود که اجرا میشود اگر در نظر است که کاربر برنامه کاربردی را با صفحه خاصی که در نظردارد آغاز کند از این دایرکتوری استفاده می کند. البته از نظر تعیین ساختار دایرکتوری های یک برنامه کاربردی هیچ محدودیتی وجود ندارد .


VDS

VDS مخفف عبارت Virtual Dedicated Server می باشد این سرورها همان سرورهای خصوصی مجازی (VPS) می باشند با همان کارایی و امکانات . با این تفاوت که منابع هر سرور مجازی کاملا اختصاصی بوده و کاربران میتوانند از سیستمی شبیه به سرور اختصاصی استفاده کنند.
این سرور ها از لحاظ توانای اجرا (CPU و RAM) معمولا از سرورهای دیگر قویتر بوده و از سخت افزار های قدرتمند تری برای این مجازی ساز ها استفاده میشود. این سرورها برخلاف VPS که در آن هسته یک سیستم عامل (Kernel) به اشتراک گذاشته می شود دارای محیط کاملا مجزا و سیستم عامل مجزا می باشند .


VPS

VPS مخفف عبارت Virtual Private Server نوعی سرور است که با استفاده از Platform های مجازی سازی بر روی یک سرور قدرتمند ایجاد می گردد، لذا ممکن است بر روی یک سرور چند VPS نصب شود و به همین دلیل به لحاظ قیمت بسیار ارزان تر از سرور های اختصاصی است و مناسب برای حرفه های کوچک تر و یا پشتیبان گیری است.
VPS تقریبا هیچ تقاوتی برای Configuration با سرور ندارد و به مالک آن اجازه داده می شود تا تمامی دسترسی هایی که بر روی سرور اختصاصی وجود دارد را در اختیار داشته باشد.

Virtual Private Server


Web Files Permission

تعیین سطح دسترسی به بعضی از فایلها و فولدرها می باشد، چرا که بعضی از برنامه ها و یا حتی بانک اطلاعاتی احتیاج به این دارد که اجازه نوشتن ، اجرا، تغییرات یا حتی حذف نمودن به کاربر داده شود .


Web Mail

Webmail یکی ازقابلیت های سرور پست الکترونیکی (Mail Server) میباشد. برنامه های ارسال و دریافت پست الکترونیک ( مانند Outlook Express ) که بر روی کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار میگیرند بایستی با یک SMTP Server و یک POP3 Server ارتباط برقرار کنند.اگر Mail Server قابلیت استفاده تحت وب ( Web Mail ) را داشته باشد، ابتدا از طریق پروتکل HTTP با Mail Server ارتباط برقرار می کند. سرور Web Mail با اتصال به سرور SMTP پیام را ارسال می کند. پست الکترونیک مبنی بر وب دارای مزایای متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از: عدم وابستگی به نرم‎ افزار خاص و تنها نیاز به یک مرورگر اینترنتی (مثل Internet Explorer) ، عدم محدودیت در استفاده از انواع پروتکل‎های پست الکترونیکی نظیر POP3 ، SMTP توسط کاربر ، استفاده از برخی امکانات جانبی سرویس پست الکترونیک تحت وب ، امکان ارسال/دریافت نامه از طریق وب در هر زمان و هر کجا .

Web Mail


در صورتی که معنی لغت تحت وبی را نمی دانید می تونید در قسمت نظرات اعلام کنید تا براتون همراه با توضیحات قرار بدهم .

کپی برداری فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد .

منبع : e3tar.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات وبگاه
بازديد امروز : 351
بازديد ديروز : 504
بازديد اين هفته : 351
بازديد اين ماه : 11681
بازديد امسال : 56426
کل بازديدها : 757381
خروجي خوراک امروز : 10
ورودي گوگل امروز : 0
افراد آنلاين : 1 نفر
تبادل لينک با 5 سايت
تاريخ تأسيس : 1389/06/17
زمان بارگذاري صفحه : 0٫406 ثانيه
پشتیبانی آنلاین
LiveZilla Live Help
سامانه مشتریان
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
نظرسنجی

دوست دارید مطالب بیشتر شامل چه مباحثی باشد؟

مشاهده نتایج

بارگذاری ... بارگذاری ...
نرم افزار های کاربردی